Всичко за мекотели

Всичко за мекотели

Всичко за мекотели

Blog Article



Двучерупчестите са снабдени и с мускулесто стъпало, което при много видове, като миди, се използва за закрепване на телата им към субстрата или за вкопаване в пясъка.

За повеќе информации, погледајте ги Условите на употреба.

Двукрилите са наречени така заради сдвоените си черупки. Черупките на двучерупчетата се състоят от две половини, огледални изображения една на друга, които са съединени в единия край от гъвкава панта. Всяка половина е асиметрична и закръглена, така че когато е затворена срещу противоположното си число, това образува куполно пространство близо до шарнирния ръб на черупката, което побира по-голямата част от тялото на двучерупчестата и се стеснява към ръба на черупката, която се отваря.

"Чудесата на древния свят" - луксозно колекционерско издание Да разкрием древната история - камък по камък.

Най-големият мекотел в света е главоного, колосалният калмар (

Този слой е сравнително дебел и здрав като придава белия цвят на старите черупки с разрушен конхиолинов слой. Под варовития слой е разположен седефеният или бисерен пласт. Той е образуван от голям слой хоризонтално разположени варовити пластинки, слепени с органично вещество. Седефеният пласт има свойството да иризира поради интерференция на светлината, падаща върху него. Съществуват обаче и видове, черупките на които нямат седефен пласт.

В началото на размножителния период се образуват мъжките полови клетки.Два охлюва застават в определена поза и разменят сперматозоиди.След това започва размножаването.По този начин те се предпазват от самооплождането, точно като дъждовните червеи.

Нервната система е силно развита. Състои се от мозък и периферна част.

Миди: семената на мидите се поставят върху въжета, за които те могат да се хванат със своите нишки.

Железният охлюв crysomallon squamiferum е люспест мекотели на корема

За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна.

Замислете само колку лесно една просечна домашна мачка, која е навикната да ги бере глувците што скитаат, може да уништи мекотели речиси неподвижна колонија полжави.

максималният размер на черупката е положително свързан с дълголетието;

В задното черво се отваря и каналът на мастилената торбичка, която е изпълнена с тъмен пигмент. С негова помощ животното изпуска „тъмна завеса“, с която се предпазва от неприятели.

Report this page